Żródło: http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/kronika-pierwszej-damy/art,465,miesiac-wiedzy-na-temat-autyzmu-podsumowanie-projektu.html

 

Najważniejsze jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest autyzm, jaka jest skala problemu i z jakimi problemami borykają się osoby dotknięte autyzmem i ich bliscy – podkreślała Małżonka Prezydenta RP podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim.  – Ważne, aby ta wiedza nie dotyczyła tylko dużych miejscowości, ale przekraczała granice miejscowości mniejszych i zupełnie malutkich – dodała.

 

We wtorek Anna Komorowska spotkała się z dziećmi chorymi na autyzm, ich rodzicami i przedstawicielami organizacji propagujących wiedzę na temat autyzmu. Podczas spotkania podsumowywano efekty „Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu”, nad którym patronat objęła Pierwsza Dama.

fot. Piotr Molecki

Aniolowo u pani prezydentowej

 

Uczestnicy spotkania wskazywali, że Polacy wiedzą coraz więcej na temat autyzmu, ale nasz system edukacyjny wciąż wyklucza dzieci z tym schorzeniem, a lekarze pierwszego kontaktu mają zbyt małą świadomość na jego temat.

 

Jak powiedział PAP Tomasz Michałowicz, prezes biorącej udział w akcji Fundacji Jaś i Małgosia, mimo rosnącej świadomości Polaków, największym wyzwaniem dla dzieci chorych na autyzm i ich rodziców jest system edukacyjny, który wyklucza dzieci z autyzmem.  – Nawet w szkołach specjalnych nauczyciele robią wszystko, aby takie dziecko skierować na nauczanie w domu. Ten problem występuje na całym świecie i wynika z przyzwyczajenia nauczycieli do tego, jak grzeczny uczeń powinien się zachowywać – zaznaczył. Dodał też, że drugim ważnym problem jest podniesienie świadomości lekarzy pierwszego kontaktu, aby szybciej kierowali dzieci na diagnozę.

 

W organizację „Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu” zaangażowanych było kilkanaście organizacji i kilkadziesiąt placówek, szkół i przedszkoli w całej Polsce. W jej ramach w kwietniu organizowano m.in. spotkania informacyjne i koncerty, które miały służyć podnoszeniu wiedzy na temat autyzmu. Najwięcej wydarzeń organizowano 2 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.(PAP, inf. własna)