Najważniejsze jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest autyzm, jaka jest skala problemu i z jakimi problemami borykają się osoby dotknięte autyzmem i ich bliscy – podkreślała Małżonka Prezydenta RP podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim. – Ważne, aby ta wiedza nie dotyczyła tylko dużych miejscowości, ale przekraczała granice miejscowości mniejszych i zupełnie malutkich – dodała.
We wtorek Anna Komorowska spotkała się z dziećmi chorymi na autyzm, ich rodzicami i przedstawicielami organizacji propagujących wiedzę na temat autyzmu. Podczas spotkania podsumowywano efekty „Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu”, nad którym patronat objęła Pierwsza Dama.
fot. Piotr Molecki
Uczestnicy spotkania wskazywali, że Polacy wiedzą coraz więcej na temat autyzmu, ale nasz system edukacyjny wciąż wyklucza dzieci z tym schorzeniem, a lekarze pierwszego kontaktu mają zbyt małą świadomość na jego temat.
Jak powiedział PAP Tomasz Michałowicz, prezes biorącej udział w akcji Fundacji Jaś i Małgosia, mimo rosnącej świadomości Polaków, największym wyzwaniem dla dzieci chorych na autyzm i ich rodziców jest system edukacyjny, który wyklucza dzieci z autyzmem. – Nawet w szkołach specjalnych nauczyciele robią wszystko, aby takie dziecko skierować na nauczanie w domu. Ten problem występuje na całym świecie i wynika z przyzwyczajenia nauczycieli do tego, jak grzeczny uczeń powinien się zachowywać – zaznaczył. Dodał też, że drugim ważnym problem jest podniesienie świadomości lekarzy pierwszego kontaktu, aby szybciej kierowali dzieci na diagnozę.
W organizację „Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu” zaangażowanych było kilkanaście organizacji i kilkadziesiąt placówek, szkół i przedszkoli w całej Polsce. W jej ramach w kwietniu organizowano m.in. spotkania informacyjne i koncerty, które miały służyć podnoszeniu wiedzy na temat autyzmu. Najwięcej wydarzeń organizowano 2 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.(PAP, inf. własna)