[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=VbyCsQUS3yg”]

 

http://vod.gazetapolska.pl/7157-obchody-i-dnia-autyzmu

 

Obchody I Dnia Autyzmu - niezalezna.pl

foto: Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Obchody I Dnia Autyzmu – niezalezna.pl

foto: Marcin Pegaz/Gazeta Polska

W piątek na warszawskim Ursynowie odbył się I Dzień Autyzmu organizowany przez sławną śpiewaczkę operową Alicję Węgorzewską. W ramach akcji zorganizowano bezpłatne warsztaty dla kadry pedagogicznej i nauczycieli, aukcja charytatywna na rzecz dzieci autystycznych oraz występy gwiazd połączone z dniem otwartym w nowo powstałym przedszkolu integracyjnym „Aniołowo”.

 

Obchody I Dnia Autyzmu na Ursynowie organizowano przy współpracy z Fundacją „NOWA Nadzieja”.

 

– Kiedyś zagrałam matkę dziecka autystycznego w pierwszej edycji „Domu nad rozlewiskiem”. Była to, co prawda, rola epizodyczna, natomiast już pokazywała problem. Problem czy kobieta ma się zaopiekować się swoim dzieckiem, czy robić karierę, skoro została obdarzona talentem. Potem były projekty dla fundacji Synapsis, następnie ambasadorstwo szkoły autystycznej na Ursynowie „Krok po kroku”. I w tym roku zrobiłam projekt właśnie dla Fundacji „NOWA Nadzieja” – tłumaczył pomysł organizacji I Dnia Autyzmu Alicja Węgorzewska.

autyzm piknik

W ramach obchodów w nowo powstałym przedszkolu integracyjnym „Aniołowo” (ul. Rumby 4, wjazd od ulicy Lambady) odbyła się konferencja pod hasłem „Autyzm nie musi być wyrokiem”. Wykład wygłosiła ekspert ds. autyzmu dr Justyna Leszka z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Po zakończeniu konferencji odbyło się spotkanie pod hasłem „Artyści dzieciom” z udziałem m.in. Olgi Bończyk, Alicji Węgorzewskiej, Olgi Bończyk i Bogdana Kierejszy

 

Następnie zorganizowano aukcję charytatywną przedmiotów podarowanych przez Krystynę Jandę, Szymona Majewskiego, Justynę Steczkowską, Leszka Możdżera i innych, którą poprowadzi Joanna Racewicz. Cały dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz dzieci autystycznych.