Autyzm nie musi być wyrokiem. Pod tym hasłem w przedszkolu integracyjnym „Aniołowo” spotkali się warszawiacy i gwiazdy z pierwszych stron gazet, aby uczcić I Dzień Autyzmu na Ursynowie!

Pierwszy Dzień Autyzmu na Ursynowie podzielono na dwie części. Od godzimy 9:00 rodzice i nauczyciele mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów na temat metod diagnozy, terapii oraz leczenia autyzmu. Poruszono również problem zagrożenia autyzmem jako chorobą cywilizacyjną.

Ale czy autyzm można wyleczyć?

– Wczesna diagnoza, kompleksowa terapia i włączanie dzieci autystycznych do normalnego systemu edukacji daje bardzo dobre efekty. Tak dobre, że dzieci te mogą normalnie funkcjonować w dorosłym życiu – mówił prezes Fundacji Nowa Nadzieja a prywatnie rodzic dziecka z autyzmem, Piotr Tomankiewicz.

i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10572_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10573_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10575_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10576_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10577_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10578_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10580_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10582_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10584_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10586_3 i-dzien-autyzmu-na-ursynowie-_10587_3
Po wykładach i krótkiej przerwie odbył się piknik i występy charytatywne zaproszonych sław. Alicję Węgorzewską – inicjatorkę akcji wspierały Olga Bończyk i Joanna Racewicz, która poprowadziła aukcję przedmiotów podarowanych przez gwiazdy – m.in. Kim Wilde, Krystynę Jandę, Rafała Olbińskiego, Justynę Steczkowską czy Mietka Szcześniaka.

Organizatorzy zadbali też o rozrywkę dla najmłodszych. Dzieci w towarzystwie animatorów kultury mogły poskakać na trampolinie czy dmuchanym zamku i nauczyć się robić wielkie bańki mydlane.

Piknikowi towarzyszyło otwarcie warszawskiej filii kaliskiej fundacji ”Nowa Nadzieja” oraz przedszkola dla dzieci autystycznych.
Przedszkole działa jako filia placówek terapeutycznych Fundacji Nowa Nadzieja, ale najważniejszy jest fakt, że opłaty są takie same jak przedszkola publiczne – mówił prezes fundacji Piotr Tomankiewicz.

I Dzień Autyzmu na Ursynowie odbył się w przedszkolu integracyjnym „Aniołowo” na ul. Rumby 4.