IV Bitwa Tenorów na róże – 21 listopada 2017 Warszawa

 

Warszawski Teatr Dramatyczny stał się polem czwartej Bitwy Tenorów na Róże. W walce o tytuł najlepszego tenora zwyciężył Tomasz Tracz, który urzekł słuchaczy m.in. znakomitym wykonaniem arii Nemorina „Una furtiva lagrima” z opery „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego. Retransmisję z tego wydarzenia będzie można zobaczyć 16 grudnia w Telewizji Polskiej.

Pierwsza edycja tego prestiżowego konkursu odbyła się z inicjatywy Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd, prezes Fundacji StartSmart, w 2013 r. podczas Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Wspaniały mistrz opery Jan Kiepura także tym razem inspirował utalentowanych młodych tenorów, którzy stanęli w szranki o Platynową Różę, przyznawaną tradycyjnie przez publiczność.

Zgromadzeni w ostatni wtorek w Teatrze Dramatycznym melomani gromkimi brawami nagradzali wszystkie występy. Nie dziwi zatem, że różnice w głosowaniu na poszczególnych śpiewaków były niewielkie. Do oddawania głosów służyły róże wręczane publiczności przed konkursem. Po bitwie każdy mógł uhonorować wybranego przez siebie tenora. W konkury o główny laur stanęli w tym roku: Mirosław Niewiadomski, Tomasz Tracz, Sławomir Naborczyk i Albert Memeti.Uznanie publiczności zdobył Tomasz Tracz, który wcielił się w rolę Nemorina z opery „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego. Tym samym, zgodnie z werdyktem melomanów, z rąk dyrektora TVP2 Marcina Wolskiego otrzymał Platynową Różę. Złota trafiła do rąk Mirosława Niewiadomskiego, srebrna – do Alberta Memetiego, brązową zabrał z sobą Sławomir Naborczyk.

Publiczność koncertu zachwyciła się nie tylko artystycznym kunsztem konkurujących o Platynową Różę śpiewaków, lecz także głosami występujących tego wieczoru znakomitych śpiewaczek: Dawn Marie Kasprow, Grażyny Brodzińskiej, Edyty Piaseckiej oraz Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd. Euforię wywołało wspólne wykonanie w finale największych operowych hitów: „Brunetki, blondynki” z repertuaru Jana Kiepury, „La Spagnola” Vincenza di Chiary oraz słynnej neapolitańskiej piosenki „Funiculì, Funiculà”. Wybornym śpiewakom towarzyszyła orkiestra filharmoników olsztyńskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Emocje udzieliły się słuchaczom również podczas popisu, jaki dali po bitwie dwaj wioliniści – Bogdan Kierejsza i Mateusz Wolski. Pojedynek tych skrzypków sprawił, że jeszcze długo po koncercie brzmiał w uszach utwór „Navarra” Pabla Sarasatego. Galę poprowadzili Alicja Węgorzewska-Whiskerd i Tomasz Tylicki. Retransmisję Bitwy Tenorów na Róże będzie można obejrzeć 16 grudnia na antenie TVP2.

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram