Relacja z II Wrocławskiego Forum Kobiet

Dnia 26.06. 2014 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym w Kompleksie Hali Stulecia odbyło się II Forum Kobiet, organizowane przez Zachodnią Izbę Gospodarczą i Stowarzyszenie MoMo. Podczas Forum wybitne osobistości świata nauki, kultury i polityki płci pięknej miały okazję opowiedzieć o swoich pasjach i drodze do sukcesu. Tym samym licznie zgromadzeni goście, w tym wypadku w przeważającej ilości kobiety, mogli dowiedzieć się, co należy robić, aby spełniać swoje marzenia i osiągać wyznaczone cele. Tegoroczne Forum upłynęło pod znakiem profilaktyki zdrowotnej (medycyny przeciwstarzeniowej, innowacyjnej, pielęgnacji i dietetyki) i roli kobiet w życiu społecznym.

 

Imprezę otworzyła Wiceprzewodnicząca Rady Zachodniej Izby Gospodarczej Barbara Pokornywraz z Wicewojewodą Ewą Mańkowską, która objeła imprezę Honorowym Patronatem. Wiceprzewodnicząca Rady ZIG Barbara Pokorny przeczytała list Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej – Anny Komorowskiej, która, pomimo zaproszenia przez organizatorów, niestety nie mogła zaszczycić uczestników swoją obecnością.

 

Następnie na scenie pojawił się pierwszy gość specjalny – Renata Granowska, Radna Rady Miejskiej Wrocławia. Pytania zadawane jej przez prowadzącą spotkanie Dorotę Wellman, wybitną dziennikarkę stacji TVN, odnosiły się do sytuacji kobiet w polityce. „Czy kobieta w polityce może czuć się dobrze?” To zależy po co w niej jest” – odpowiedziała Granowska, opowiadająca przy okazji o początkach kariery w polityce oraz działalności na rzecz seniorów i najmłodszych sportowców.

 

[special_paragraph]Kolejnym gościem Doroty Wellman była natomiast Alicja Węgorzewska – światowej klasy śpiewaczka operowa. Węgorzewska, przy dźwiękach swoich najlepszych kompozycji, również powróciła do przeszłości, opowiadając o tym, jak w wieku 4 lat „zakochała” się w fortepianie i w ten sposób związała swoje życie z muzyką. Podzieliła się także ważną refleksją z publicznością, którą można streścić w ten sposób: „Artyści są dla ludzi, nie odwrotnie. Kto robi inaczej, przegrywa”. Jednocześnie zaprosiła na swój koncert na scenie Radia Wrocław, odbywający się tego samego wieczoru, będący światową premierą jej najnowszej płyty pt. „I Colori Dell 'Amore”.[/special_paragraph]

 

forum kobiet wroclaw 06 14 a

Z kolei Prof. dr hab. Marta Kopaczyńska – międzynarodowy autorytet w Biomedycynie i Nanomedycynie zaprezentowała skuteczne i nowatorskie możliwości w walce z nowotworami, przede wszystkim z czerniakiem. W trakcie jej wypowiedzi został nawet zaprezentowany filmik, ukazujący powyższe metody. Według Prof. Kopaczyńskiej jesteśmy już bliscy wynalezienia skutecznego leku na raka. „Każdy nowotwór, odpowiednio wcześnie wykryty, można wyleczyć” – powiedziała z przekonaniem.

 

Następnie na scenie pojawiła się Prof. dr hab. Alicja Chybicka – lekarka, kierownik Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej, senator VIII kadencji. Jej wypowiedzi dotyczyły przede wszystkim kwestii dietetycznych oraz profilaktycznych (drugorzędowej i trzeciorzędowej). Prof. Chybicka odnosła się także do tematu odpowiedniego podejścia do życia, które okazuje się być kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o utrzymanie dobrego zdrowia i sylwetki. „Nie można żyć złymi rzeczami, bo to nie przynosi nic dobrego” – tymi słowami podsumowała swoją wypowiedź.

 

Tymczasem Agnieszka Arendarczyk – ekspert medycyny przeciwstarzeniowej i dietetyki odpowiedziała na zasadnicze pytanie: „Czym jest medycyna przeciwstarzeniowa?” Według lekarki jest ona przede wszystkim próbą wyrównania dysproporcji między długością życia a długością życia w chorobie. Poruszenie wśród publiczności wywołała informacja, iż w ostatnich latach przesunęła się granica, jeśli chodzi o określanie wieku człowieka. Dziś wiek podeszły zaczyna się dopiero od 80 lat. Do 79 roku życia obowiązuje natomiast wiek średni.

 

Ostatnim gościem zaproszym na scenę przez Dorotę Wellman była Katarzyna Skrzynecka – wokalistka i aktorka. Jej wystąpienie zostało poprzedzone filmikiem, na którym można było podziwiać jej umiejętności wokalne. Tym samym Skrzynecka bardziej skupiła się na swoim talencie wokalnym niźli aktorskim, przytaczając historie z życia zawodowego i prywatnego. Skrzynecka z dumą mówiła o tym, iż warto spełniać swoje marzenia, a drogą do ich realizowania jest nieustanna praca nad sobą, wbrew nieprzychylnym głosom zazdrosnych ludzi.

 

Jednym z ostatnich punktów spotkania, oprócz rozmów podsumowujących, były rozmowy z Partnerami Forum – Dominiką Cebrat – Dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży i Analiz w PKO Banku Polskim SA, Renatą Gil – wspólnikiem sieci gabinetów Pure Harmony Club, Dorotą Sobkowiak – Lekarzem dietetykiem oraz Agnieszką Aleksandrowicz – Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek”. Każda osoba z publiczności mogła zadać pytanie związane z tematyką tegorocznego Forum. Nie brakowało więc pytań trafnych oraz bardzo dobrych, dzięki czemu goście cierpliwie wyjaśniali wszystkie kwestie.

 

Na koniec prowadząca imprezę – Dorota Wellman sama pokusiła się o zachęcenie uczestników do zadawania jej pytań. Nie zabrakło także przerw kawowych oraz lunchu. Uczestniczki Forum mogły również skorzystać m.in. z darmowych porad i badań profilaktycznych.

 

Za wsparcie w organizacji II Forum Kobiet dziękujemy przede wszystkim Partnerom Strategicznym: PZU SA i PKO Bank Polski SA oraz Partnerom Głównym: firmie Lexus (oddział we Wrocławiu) i firmie Tołpa. Podziękowania kierujemy również do Partnerów Forum i Partnerów Medialnych.