Sylwia Lorens, Alicja Węgorzewska, Leszek Świdziński i Roland Bilicki o projekcie „Romanca Operowo” :

http://www.polskieradio.pl/7/477/Artykul/1033933,Zespol-Romanca-laczy-sily-z-artystami-operowooperetkowymi

W widowisku „Romanca Operowo” biorą udział znani śpiewacy: Alicja Węgorzewska, Sylwia Lorens i Leszek Świdziński. Oprócz tradycyjnych utworów romskich zostały w nim zaprezentowane dzieła muzyki klasycznej inspirowane tradycją i twórczością Romów.

– Na pomysł wpadł nasz menedżer Tomasz Runo, który zaproponował mnie i Sylwii Lorens, żebyśmy wspólnie zaśpiewali „Oczy czarne”. Początkowo nie byłem za bardzo przekonany, ale z czystej ciekawości zgodziłem się. Gdy piosenka była już nagrana, zrozumiałem, że trzeba to kontynuować – tłumaczył w Jedynce Roland Bilicki, lider zespołu Romanca.

Niedługo potem premierę miała płyta formacji pt. „Dzika siła” z gościnnym udziałem Alicji Węgorzewskiej. Na zaproszenie śpiewaczki romscy muzycy, wraz z Sylwią Lorens i Leszkiem Świdzińskim, pojechali z kolei na Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Na scenie wystąpiła z nimi również sama Węgorzewska. – Po koncercie doszliśmy do wniosku, że Alicja jest tak cudowna i wspaniała, że postanowiliśmy porwać ją do naszego taboru. Tak zrobiliśmy, a teraz będziemy koczować po scenach w całej Polsce – śmiał się Roland Bilicki.

Leszek Świdziński podkreślał w „Leniwej niedzieli”, że w projekcie „Romanca Operowo” uwiodła go idea połączenia muzyki romskiej z klasycznym brzmieniem operowym takich kompozytorów jak Verdi czy Strauss. – Motywy cygańskie bardzo często przewijają się w operach i operetkach. Od zawsze zastanawiałem się, gdy na przykład śpiewałem na scenie arię Manrica otoczony Cyganami, którzy pochodzili z baletu operowego, jak by to brzmiało i wyglądało w oryginale, w prawdziwie cygańskiej atmosferze – zdradził w rozmowie z Marią Szabłowską tenor.

Koncert „Romanca Operowo” w Operze Podlaskiej został zarejestrowany i niebawem będzie wydany w formie DVD i CD.  TVP wyemituje również retransmisję tego koncertu. W radiowej Jedynce można było usłyszeć fragment jednego z utworów, który na żywo wykonali: Sylwia Lorens, Alicja Węgorzewska, Leszek Świdziński, Roland Bilicki i Piotr Wesołowski.

 

Żródło:http://www.polskieradio.pl/7/477/Artykul/1033933,Zespol-Romanca-laczy-sily-z-artystami-operowooperetkowymi