Źródło: http://www.sadeczanin.info

 

Znamy program 47 festiwalu im. Jana Kiepury. Nie zabraknie klasyki: koncertów z udziałem wielkich gwiazd scen operowych i operetkowych, ale i nowości: na melomanów czeka Festiwal filmów muzycznych i Bitwa tenorów , na jazzowo wystąpi Leszek Możdżer. Na tym nie koniec niespodzianek.

Konferencja1

47. Festiwal im. Jana Kiepury zmienia szaty i rozbudowuje formułę – pod batutą Alicji Węgorzewskiej, dyrektor artystycznej przedsięwzięcia – otwiera się na nowe gatunki i formy muzyczne.

 Pojawi się cały wachlarz gatunków. Od najlepszych wykonań muzyki operowej, poprzez operetkę, musical , muzykę polską w wersji symfonicznej, muzykę filmową, pop, recitale, a także muzykę jazzową – mówiła Alicja Węgorzewska, podczas dzisiejszej konferencji z udziałem samorządowców i mediów. Na sześćdziesiąt dni przed rozpoczęciem imprezy zaprezentowano program festiwalu i nową oprawę graficzną: logo i plakaty przygotował światowej sławy artysta Rafał Olbiński.
Podczas 47. Festiwalu Jana Kiepury – jak zapewniają organizatorzy – goście będą jeszcze bliżej gwiazd.
 W zeszłym roku doszły mnie słuchy, że publiczności zabrakło spotkań z artystami – wychodząc naprzeciw tym potrzebom w tym roku odbędzie się cykl spotkań, które zatytułowałam „Kiepura Si” – codziennie podczas trwania festiwalu, o godz. 12 na deptaku odbędzie się wspaniałe show, dające przedsmak wieczornych koncertów – mówiła Węgorzewska.

konferencja2Podczas klasycznych, wieczornych gali na scenie zaprezentują się wielkie gwiazdy muzyki operowej i operetkowej i młodzi adepci sztuki wokalnej. Oprawę muzyczną na najwyższym poziomie zapewnią muzycy Teatru Wielkiego w Łodzi i Filharmonii Zabrzańskiej.
Nowością w programie jest Festiwal filmów muzycznych , projekcje – m.in. filmy muzyczne z Janem Kiepurą, „Carmen” z Placido Domingo, czy propozycje z klasyki musicalu – wyświetlane będą na wielkim ekranie w godzinach wieczornych. Nowym elementem festiwalu będzie I Bitwa tenorów na róże. Młodzi śpiewacy walczyć będą o uznanie publiczności.
 To moje oczko w głowie. Nagrodą dla tenorów będą ręcznie kute róże z platyny, złota, srebrna i brązu. To państwo będziecie wybierać najlepszego tenora, który zbliża się do ideału Jana Kiepury, a sprawdzani będą oni w całej wszechstronności repertuaru: w utworach operowym, w piosenkach kiepurowskich i duetach z sopranistkami. Chciałaby, żeby Bitwa na Róże wrosła w tradycje Krynicy – mówiła dyrektor artystyczna festiwalu.
Na zakończenie burmistrz Dariusz Reśko, podziękował sponsorom i instytucjom publicznym, od których udało się uzyskać wsparcie finansowe na organizację festiwali. – To bardzo ważne, zwłaszcza w tych trudnych czasach kryzysu – podkreślał burmistrz. – Ze względu na remont Pijalni Głównej większa cześć festiwalu będzie odbywała się w Domu Forum, a także na scenie deptakowej – dodał Dariusz Reśko.

Edyta Zając
fot. (ED)