Podczas ostatniego letniego koncertu Festiwalu Organowego Czuby 2018, organizowanego przez Roberta Grudnia, wystąpiła wybitna śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska i skrzypaczka Marta Nanowska

Dwie piękne i utalentowane kobiety gościły w środę 26 sierpnia br. w kościele pw. Św. Rodziny w Lublinie. Śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska i skrzypaczka Marta Nanowska uświetniły swym występem ostatni prawdziwie letni koncert w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2018.

https://lublin.tvp.pl/38739428/miedzynarodowy-festiwal-organowy-lublin-czuby-2018

 

Artystkom podczas koncertu, zatytułowanego „To jest Moja Matka, ta Ojczyzna”, akompaniował na fortepianie Robert Grudzień, pomysłodawca oraz organizator Festiwalu Organowego Lublin-Czuby. Zarówno utwory instrumentalne, jak i pieśni wykonane przez Alicję Węgorzewską, wzbudziły aplauz lubelskich melomanów.

 

„Popularna i lubiana, ściągająca tłumy na koncerty” – jak o A. Węgorzewskiej wypowiada się sam R. Grudzień – również w Lublinie zachęciła dziesiątki melomanów do udania się na jej koncert do kościoła pw. Św. Rodziny.

Piękny głos artystki – mezzosopran – o mocnym, głębokim i dźwięcznym brzmieniu sprawił lublinianom wiele muzycznych wzruszeń. Pochodząca ze Szczecina, urodzona w 1967 r. śpiewaczka już od lat zapraszana jest na światowe sceny operowe (Wiedeń, Berlin, Breda). Obecnie pełni też funkcję dyrektora artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

Mimo to bardzo ceni sobie pierwsze lata swojej muzycznej i artystycznej nauki spędzone na Pomorzu. Wyrazem wdzięczności wobec pierwszych pedagogów były wspomnienia, jakimi Alicja Węgorzewska podzieliła się z lubelską publicznością.

 

Okazało się więc, że w znacznym stopniu jej artystyczną wrażliwość kształtowała uważana za jedną z najwybitniejszych polskich poetek Joanna Kulmowa. Ona to przez ponad trzydzieści lat mieszkała wraz z mężem w Puszczy Goleniowskiej, położonej w pobliżu Szczecina. Tam właśnie przez kilka dziesięcioleci do bezdzietnego małżeństwa nieustannie przyjeżdżały kolejne pokolenia artystycznie uzdolnionych dzieci. Pisarka zmarła w czerwcu br. w wieku 90 lat i poruszona tym faktem pani Węgorzewska postanowiła oddać w Lublinie cześć jej pamięci, śpiewając pieśń, do której tekst napisała właśnie J. Kulmowa.

Artystka wykonała także m.in. utwory Franciszka Schuberta „Ave Maria”, Fryderyka Haendla, Fryderyka Chopina „Piosnka Litewska”, „Dumka”. Razem z publicznością zaśpiewała „Z dawna Polski Tyś Królową”.

Koncert porywający serca