kryształowe zwierciadła

 

W poniedziałek 19 maja br. w ogrodach Pałacu Królikarnia w Warszawie Wydawnictwo Zwierciadło, jak co roku, po raz kolejny uhonoruje swoimi nagrodami wybitne osobowości świata nauki, kultury, sztuki i życia publicznego. W tym roku Nagrodę Specjalną odbierze aktor Janusz Gajos.

Kryształowe Zwierciadło otrzyma  prof. Agnieszka Zalewska specjalistka w dziedzinie fizyki wysokich energii, pierwsza kobieta kierująca pracami Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). W gronie laureatów znajdą się również: reżyserska para Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, działacze społeczni Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, a także gitarzysta i kompozytor Wojciech Waglewski.

Kryształowe Zwierciadła to nagroda miesięcznika „Zwierciadło” przyznawana od 1996 r. osobom publicznym za ich dokonania, postawy i cechy charakteru. Od 9 lat nagrody otrzymują Ludzie Dialogu – ci którzy łączą, a nie dzielą. Wśród laureatów z lat ubiegłych są m.in: Wisława Szymborska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Marek Kotański, prof. Norman Davies, Anne Applebaum, Danuta Hübner, Agnieszka Holland, Janusz Głowacki i prof. Cezary Szczylik.

W tym roku po raz siódmy wręczona zostanie również nagroda Kryształki Zwierciadła, przyznawana przez czytelników magazynu „Zwierciadło” młodym osobom, które już zaistniały w świadomości społeczeństwa dzięki ciekawym projektom i pomysłom.  Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się: student medycyny i wynalazca Kamil Adamczyk, artysta-malarz Tymek Borowski, pianistka Rozalia Kierc, animatorka kultury Inga Pytka-Sobutka i operator filmowy Łukasz Żal.

Tegoroczna Gala Kryształowych Zwierciadeł, którą poprowadzą wspólnie redaktor naczelna „Zwierciadła” Katarzyna Montgomery i Marcin Prokop, będzie również szczególnym wydarzeniem muzycznym. Uświetnią ją występy Grzegorza Turnaua i Sebastiana Karpiela – Bułecki z zespołem Zakopower, którym towarzyszyć będzie orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą Adama Klocka. Artyści występowali już razem z Młodą Polską Filharmonią w ramach trasy koncertowej „W drodze”, unikalnego projektu Grzegorza Turnaua i Sebastiana Karpiela – Bułecki. Młoda Polska Filharmonia to projekt Fundacji Zwierciadło. To jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. W pierwszej edycji projektu 39 młodych muzyków wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań, kształciło się na warsztatach pod okiem najlepszych artystów o światowej renomie.  Tylko ostatnie cztery trasy koncertowe  obejrzało łącznie ponad 20 000 osób, zaś koncerty finałowe stały się wydarzeniami artystycznymi i towarzyskimi, także dzięki udziałowi gwiazd jak Grégoire Maret, Krzysztof Herdzin czy Robert Kubiszyn. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest wybitny muzyk Adam Klocek.  Na cenie podczas Kryształowych Zwierciadeł pojawi się także wokalista Michał Szyc, finalista programu The Voice of Poland, związany również z Młoda Polską Filharmonią.