Polacy po raz trzeci sprawdzą swoją wiedzę na temat Europy. W 10 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Jedynka TVP zaprasza na „Wielki Test o Europie”. 12 maja, o godz. 20:25, na pytania w studiu odpowiadać będą polscy artyści, sportowcy, dziennikarze, politycy oraz cudzoziemcy, którzy swe losy związali z Polską.

Jaka piosenka była hitem list przebojów wiosną 2004 roku, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej? Kiedy po raz pierwszy mogliśmy wyjechać za granicę bez paszportu? Jak przez 10 lat zmieniło się życie każdego z nas i regiony, w których mieszkamy? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas jubileuszowego widowiska pt. „Wielki Test o Europie”.Test w telewizyjnym studiu rozwiązywać będą m.in. aktorzy kultowego serialu „Ranczo”: Paweł Królikowski, Bogdan Kalus, Elżbieta Romanowska, Piotr Pęgowski, a także Agnieszka Więdłocha, Grażyna Szapołowska, Ewa Kasprzyk i Dawid Kwiatkowski. Z tematyką europejską zmierza się także: Paweł Poncyliusz, Iwona Guzowska, Beata Tadla, Robert Janowski, Robert Korzeniowski, Roman Czejarek. O tym, jak Polacy są postrzegani w Europie, jak inspirują mieszkańców innych krajów oraz jak zmienia się Polska dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich, rozmawiać będą m.in.: Alicja Węgorzewska, Piotr Rubik, Robert Korzeniowski, Steve Terret, Theofilos Vafidis, Conrado Moreno.

„Wielki Test o Europie”, widowisko realizowane we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. Będzie to fascynująca i pełna humoru podróż przez współczesną Polskę oraz rodzime tradycje i zwyczaje. Podczas programu Marek Niedźwiecki zaprezentuje własną listę przebojów 10-lecia, a „na żywo” zagra zespół T.Love oraz Kate Ryan, która specjalnie dla polskiej publiczności zaśpiewa słynny przebój „Voyage,voyage”. „Wielki Test o Europie” reżyseruje Konrad Smuga, redaktorem prowadzącym jest Irena Pręcikowska z Redakcji audycji społeczno-publicystycznych TVP1, producentem Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP.

Widzowie będą mogli również wziąć udział w rozwiązywaniu testu na specjalnie przygotowanej aplikacji na smartfony pod nazwą TVP EUROPA – za jej pośrednictwem każdy i w każdym miejscu będzie mógł dołączyć do wspólnej zabawy i razem z gośćmi w studiu sprawdzić swoją wiedzę. Test można również rozwiązywać w Internecie na stronie www.interia.pl – dla internautów przewidziano atrakcyjne nagrody.

test wiedzy o Europie