http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/871139,Z-muzyka-przez-zycie

 

[special_paragraph]Muzyka w różnym stopniu towarzyszy nam na każdym etapie naszego życia. Najlepiej jednak gdyby towarzyszyła od najmłodszych lat. Edukacja muzyczna stymuluje mózg i pozwala lepiej rozwijać się umysłowo w każdym wieku.[/special_paragraph]

Muzyka posiada niezwykłe właściwości. To nie tylko forma rozrywki, ponieważ odpowiednio dobrane dźwięki pomagają w uspokojeniu nerwów i odstresowaniu. Każdy kto zna termin „muzykoterapia” wie, że właściwe utwory potrafią koić stany lękowe i depresje. Udowodnione jest także, że nauka gry odpowiednio stymuluje mózg, co wpływa na poprawę jego wydajności i pamięci. Dlatego tak ważna jest nauka muzyki już od najmłodszych lat:

– Z dzieckiem powinno się od razu muzykować. U mnie w domu nie było tradycji muzycznych, ale śpiewało się kolędy. W jakiś sposób to poruszało. Absolutnie od dzieciństwa, jeszcze w łonie matki człowiek powinien mieć kontakt z muzyką – mówiła w PR24 mezzosopranistka Alicja Węgorzewska.

Muzyka jako jeden z kierunków edukacji dziecka rozwija percepcję słuchową, aktywizuje postawę twórczą, sferę emocjonalną i wrażliwość estetyczną. Oprócz zajęć typowo muzycznych powinno włączać się muzykę do codziennych lekcji. Stanowiłaby ona tło tematu przy organizacji działalności plastycznej dziecka lub aktywności ruchowe. Jednak dziecko nie powinno zdobywać wiedzy muzycznej tylko w murach szkoły. Wielki wpływ na rozwój małego instrumentalisty czy śpiewaka mają rodzice i to od nich zależy, czy zainteresują dziecko krainą dźwięków i będą wspierać je w dalszym zgłębianiu tajników muzyki.

– Muzyka musi dotrzeć do każdego. Dzieci muszą mieć dostęp do muzyki. Najmłodszym dzieciom muzykę trzeba podać w sposób piękny, dobroczynny. Aby je zachęcić powinno się ją przedstawić jako zabawę. Warto personifikować pojęcia muzyczne, by stały się one bliskie dziecku poprzez kojarzenie obrazowe. W ten sposób można wytłumaczyć dziecku trudne pojęcia abstrakcyjne, a gdy dziecko już je zrozumie, to wtedy je pokocha – dopowiadała w PR24 Lidia Bajkowska, autorka edukacyjnych bajek muzycznych dla dzieci.