Skalski 2012Skalski 1

 

Wystawa fotoobrazów

Sztuka jednego z najsłynniejszych fotografików – portrecistów: SEBASTIANA SKALSKIEGO może się podobać lub nie, ale każdy, kto widział jego prace zgodzi się, że porównanie tego artysty do Pedro Almodóvara (nazywany jest „Almodóvarem fotografii”, ponieważ podobnie jak hiszpański reżyser Almodóvar, potrafi wydobyć z nich piękno, erotyzm i tragizm”) i Andy Warhola (kreatywność i eksperymentowanie w wielu gatunkach artystycznych) nie jest przypadkowe. Skalski jest wszechstronnym artystą lubiącym wzbudzać kontrowersje i skrajne uczucia. Nie odbył się też bez nich międzynarodowy projekt: 15 MINUT SŁAWY/ 15 MINUTES OF FAME by SEBASTIAN SKALSKI

Inspiracją dla „15 MINUT SŁAWY by SEBASTIAN SKALSKI” są prace legendarnego malarza i twórcy Pop-Artu: ANDY WARHOLA, który ogłosił, że „w przyszłości każdy będzie miał swoje 15 minut sławy”. To stwierdzenie można odnieść do każdego człowieka sukcesu na świecie a fotografik i autor niniejszego albumu: Sebastian Skalski jakby na przekór słowom Warhola (który posiadał dar nieśmiertelności jako atrybutu ikony i magiczny kod do wydłużenia słynnych 15 minut sławy w nieskończoność) dotyka i przybliża pojęcie sukcesu.

Skalski do „15 MINUT SŁAWY by SEBASTIAN SKALSKI” sportretował osobowości XXI wieku jak m.in.: Ilona Adamska, Hanna Bakuła, Ewa Błaszczyk, Jola Borowiec, Stan Borys, Marcin Dorociński, Anna Dymna, Magda Gessler, Anna Maria Jopek, Kayah, Olga Kozierowska, Jolanta Kwaśniewska, Joanna Liszowska, Laura Łącz, Kamil Maćkowiak, Ewa Kasprzyk, Ewa Minge, Beata Pawlikowska, Maria Peszek, Tomasz Raczek, Maryla Rodowicz, Joanna Sarapata, Joanna Senyszyn, Stanisław Sojka, Izabela Szolc, Adam Sztaba, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Martyna Wojciechowska i innych, których zawód, charyzma w poglądach, wypowiedziach, twórczości i stylu zapewniła miano ludzi interesujących. Czy tak jest w istocie przekonamy się podziwiając niezwykłe fotoobrazy w stylistyce Pop-Art.

Oglądający wystawę ludzie będą pod wielkim wrażeniem, kiedy na własne oczy zobaczą fotoobrazy na płótnach z kolekcji: „15 MINUT SŁAWY by SEBASTIAN SKALSKI”. Prace są ogromne – metr na metr. Ich majestyczność zadziwi a Sebastian Skalski będzie odebrany jako wytrawny i liryczny portrecista – kolorysta. Jego fotoobrazy cechuje pasja jak i silny wpływ sztuki Pop-Art. z jego czołowym twórcą Andy Warholem, któremu dedykowany jest projekt Skalskiego w 25 rocznicę śmierci.

Projekt: „15 MINUT SŁAWY by SEBASTIAN SKALSKI” poprzez niecodzienną zawartość, niezwykły styl, formę będzie wielkim wydarzeniem artystycznym, komercyjnym i towarzyskim. Projekt będzie prezentowany i promowany w galeriach i ośrodkach kulturalnych nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

PREMIERA: 3 GRUDNIA 2012 – WARSZAWA: GALERIA DOMU ARTYSTY PLASTYKA

– prowadzenie: Bartosz Jędrzejak (TVN)

– dyskusja o pojęciu: „15 minutach sławy” z udziałem zaproszonych gwiazd i autora projektu:

– wystawa fotoobrazów na płótnach

– pokaz instalacji filmowych Sebastiana Skalskiego inspirowanych Nowym Jorkiem

– prezentacja i sprzedaż kolekcji 45 pocztówek „15 minutach sławy”

– występ: „Nico & The Velvet Underground Hits” w wykonaniu aktorki Kasi Trzcińskiej

– bankiet i loteria

W uroczystości uczestniczyć będzie 250 gości reprezentujących: agencje prasowe i fotograficzne, agencje reklamowe jak również osobowości: filmu, teatru, muzyki, sport, mody, sztuki, polityki, telewizji sportretowane na fotoobrazach.

OGÓLNY PROGRAM WIECZORU

czas 2,5 godziny

prowadzenie SEBASTIAN SKALSKI

CZĘŚĆ 1 / SCENA / 60 minut

1. pokaz dokumentalnego filmu o projekcie „15 MINUTES OF FAME”

2. wernisaż kolekcji fotoobrazów gwiazd na płótnach autorstwa Sebastiana Skalskiego

2. dyskusja o pojęciu: „15 minut sławy” (sukces, spełnienie, sława) z udziałem zaproszonych
osobowości medialnych.

W projekcie/ dyskusji wymiennie udział biorą:

Hanna Bakuła – malarka, pisarka
Krystyna Prońko – piosenkarka
Ewa Kasprzyk – aktorka
Alicja Węgorzewska – śpiewaczka operowa

CZĘŚĆ 2 / GALERIA – FOYER / 30 minut

1. wernisaż kolekcji fotoobrazów gwiazd na płótnach autorstwa Sebastiana Skalskiego

2. prezentacja i sprzedaż limitowanej kolekcji 45 pocztówek z reprodukcjami fotoobrazów

3. podpisywanie pocztówek przez gwiazdy

4. poczęstunek

CZĘŚĆ 3 / SCENA / 60 minut

W projekcie z recitalem wymiennie udział biorą:

Krystyna Prońko – przeboje

Alicja Węgorzewska – operowy recital

Katarzyna Trzcińska – piosenki NICO (The Velvet Underground & Andy Warhol)