Bursztynowy Ołtarz w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku został poświęcony w sobotę 16.12.2017 roku. Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy, namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku.

Uroczystego poświęcenia i pobłogosławienia ołtarza dokonał w czasie nabożeństwa nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio. Budowany od 2001 r. ołtarz liczy dziś 120 m kw., a najważniejszym jego elementem, znajdującym się w centralnej części ołtarza, jest obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy z płaszczem wykonanym z białego bursztynu. Pod płaszczem umieszczono bursztynowy kontur Polski, w którego górnej części znajduje się dyskretne logo „Solidarności”.

Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy tworzy wkomponowany w prezbiterium metalowy stelaż, na którym zainstalowane są liczne bursztynowe elementy. Ołtarz jest wysoki na prawie 13 metrów. Obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy namalowany został przez ks. Franciszka Znanieckiego niedługo po masakrze robotników, do której doszło w grudniu z 1970 r. Poza obrazem w centralnej części ołtarza znajdują się też wykonane z bursztynu: monstrancja i orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Po dwóch stronach Matki Boskiej ustawiono figury św. Brygidy i św. Elżbiety Hesselblad – reformatorki zakonu brygidek.

W ołtarz wkomponowano też dwa krzyże pełniące role relikwiarzy – w jednym umieszczono fragment kości ks. Jerzego Popiełuszki, w drugim relikwiarz z krwi papieża Jana Pawła II. Całość kompozycji ozdabiają wysokie na kilka metrów gałęzie winogron z bursztynowymi gronami. Na szczycie ołtarza umieszczone też różnej wielkości krzyże mające stanowić hołd dla ludzi, którzy oddali życie dla Polski.