[special_paragraph]15 maja 2010 roku w Pałacu Chojnata odbyła się „Celebracja Prezydencji Hiszpanii w Unii Europejskiej”. To jedyne tej rangi cykliczne wydarzenie w Polsce i w Europie, którego celem jest uhonorowanie kraju aktualnie przewodniczącego Wspólnocie Europejskiej.[/special_paragraph] Organizatorami uroczystości byli Stowarzyszenie Pałac Chojnata, Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej oraz Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza.

Honorowy patronat na imprezą objął jego ekscelencja Francisco Fernández Fábregas, Ambasador Królestwa Hiszpanii, który jednocześnie był współgospodarzem imprezy.

Współorganizatorem imprezy był też Urząd Marszałkowski w Łodzi

Celebracja Prezydencji Hiszpanii to czwarte tego typu wydarzenie. Podkreśla rangę państw przewodniczących Unii Europejskiej, stymuluje wzajemne poznanie oraz pobudza współpracę gospodarczą i kulturalną. Poprzedzające ją Celebracje Prezydencji Szwecji, Francji i Czech cieszyły się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, władz samorządowych, liderów opinii publicznej oraz mediów.

Celebracja Prezydencji Hiszpanii 1

Nieprzypadkowe jest miejsce uroczystości. To neorenesansowy Pałac Chojnata położony w miejscowości Wola Chojnata, oddalonej 60 km od Warszawy w kierunku Katowic. Wiernie odrestaurowana XIX-wieczna rezydencja ze starym i malowniczym parkiem doskonale sprzyja spotkaniom na wysokim, międzynarodowym szczeblu.

Ideą celebracji była promocja polsko-hiszpańskiej współpracy gospodarczej w wymiarze nie tylko międzypaństwowym, ale przede wszystkim regionalnym. W dobie kryzysu to doskonała okoliczność do nawiązania nowych kontaktów handlowych pomiędzy przedsiębiorcami z Polski i Hiszpanii. Podczas „Rendez-vous biznesu” spotkali się przedstawiciele firm hiszpańskich zrzeszonych w Polsko-Hiszpańskiej Izbie Gospodarczej z przedsiębiorcami polskimi związanymi z patronującą wydarzeniu Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

 

Celebracja Prezydencji Hiszpanii 2

Zarówno podczas poprzednich Celebracji, jak w tej udział wzięli iluminarze świata kultury, nauki i biznesu: Hanna Bakuła, Urszula Dudziak,

Część artystyczną wydarzenia uświetnił recital arii operowych w wykonaniu światowej sławy śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd oraz pokaz tańca flamenco i koncert gitary klasycznej w wykonaniu grupy Los Payos.

Specjalnie na tę okazję został wyeksponowany obraz zatytułowany „Madryt”, autorstwa Edwarda Dwurnika .

Celebracja Prezydencji Hiszpanii 3

Uroczystość poprowadził tłumacz literatury hispanojęzycznej i poeta Carlos Alex Marrodán Casas, osoba doskonale znająca kulturę i obyczaje obu krajów.