[special_paragraph]W dniu 14 grudnia 2008 roku w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się unikatowy koncert pieśni Franciszka Schuberta na głosy i dwie marimby, zorganizowany przez Fundację Hanny Bakuły w ramach X Festiwalu Muzyki Franciszka Schuberta. Fundacja Hanny Bakuły obchodzi 12-lecie swojego istnienia. W koncercie udział wzięli znani w Polsce i za granicą soliści scen operowych : Jeannette Bożałek – sopran, Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Marcin Bronikowski – baryton oraz Axoum Duo – Elwira Ślązak i Gabriel Collet – polsko-francuski duet, wirtuozi niezwykłych, ale popularnych na całym świecie instrumentow – marimb. [/special_paragraph]

X Festiwal Muzyki Franciszka 2

Wykonane zostały najpiękniejsze pieśni F.Schuberta (m.in. Standchen, Der Leiermann, Ave Maria, An die Musik) oraz odbyło się pierwsze wykonanie utworu „Ballade sur le theme de la Truite de F.Schubert”, skomponowanego przez Gabriela Collet, który również jest autorem wszystkich aranżacji pieśni na głosy i dwie marimby. Patronami medialnymi były: TVP2 i radio RMF Classic, które reklamowało Festiwal w swoich programach. Filmowy reportaż o Festiwalu zamieściła również Telewizja Polsat. Yamaha Central Europe dokonała nagrania audio koncertu. Koncert odbył się dzięki zrozumieniu i pomocy profesora Andrzeja Rottermunda, dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie. Koncert poprowadzili Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. Wśród 400 gości znaleźli się znani aktorzy, reżyserzy, przedstawiciele polityki i znani dziennikarze oraz dzieci z domów dziecka, którymi od 12 lat opiekuje się Fundacja. Przedsięwzięcie odniosło ogromny sukces. W roku 2009 przewidziane są koncerty w Krakowie, Nowym Jorku i na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

 

Przed koncertem Hanna Bakuła nagrodziła Przyjaciół Fundacji swoimi akwarelami, które wręczały dzieci z domów dziecka – wsród wyróżnionych znalazło się też radioRMF Classic, a wyróżnienie odbierał Paweł Pawlik.

X Festiwal Muzyki Franciszka 3

 

X Festiwal Muzyki Franciszka 1